تفاوت بار فول تراک و بار ترانزیت

تفاوت بار فول تراک و بار ترانزیت چیست؟

در دنیای حمل و نقل، انتخاب روش جابجایی کالا به طور صحیح می تواند نقش تعیین کننده ای در هزینه، زمان و امنیت محموله شما داشته باشد. دو روش متداول برای حمل بار زمینی، بار ترانزیت و بار فول تراک هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بسیاری از افراد تفاوت بار فول تراک و بار ترانزیت را نمیدانند که در این مقاله به بررسی تفاوت های کلیدی این دو روش می پردازیم تا بتوانید با آگاهی کامل، بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

همچنین اگر قصد ارسال بار به عراق را دارید میتوانید با ایمن بار تماس گرفته و انواع ارسال بار به این کشور را تجربه کنید. دقت داشته باشید که قبل از ارسال هرگونه بار مشاوره رایگان دریافت نمایید تا از پرداخت هزینه های اضافی دور بمانید. در ادامه اطلاعات مفیدی در مورد تفاوت بار فول تراک و بار ترانزیت در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

بار ترانزیت چیست؟

در حمل و نقل ترانزیت، بار شما به همراه محموله های دیگر در یک کامیون یا تریلی حمل می شود. به عبارت دیگر، شما فقط فضای مورد نیاز برای کالای خود را در کامیون کرایه می کنید و نه کل کامیون را. این روش معمولاً برای حمل محموله های کوچک تا متوسط که به فضای زیادی نیاز ندارند، مناسب است. به این نوع حمل بار حمل بار گروپاژ نیز گفته میشود.

مزایای بار ترانزیت:

  • هزینه کم تر: به دلیل اشتراک گذاری فضای کامیون با سایر محموله ها، هزینه حمل و نقل به طور قابل توجهی پایین تر از بار فول تراک است. این نوع حمل بار برای تجاری که بار های خرد ارسال میکنند بسیار مفید و محبوب است زیرا دیگر نیاز به اجاره کانتینر برای ارسال بار وجود ندارد و هزینه باربری بین بار هایی که در کامیون وجود دارند تقسیم میشود.
  • مناسب برای محموله های کوچک: اگر حجم کالای شما کم باشد، ترانزیت گزینه ی بهینه تری نسبت به کرایه ی کامل یک کامیون است. بار هایی مانند اثاثیه منزل را میتوان جزو این دسته از بار ها دانست.

معایب بار ترانزیت:

  • زمان تحویل طولانی تر: از آنجا که کامیون در طول مسیر توقف های مختلفی برای بارگیری و تخلیه محموله های دیگر دارد، زمان تحویل بار ترانزیت به طور کلی بیشتر از بار فول تراک است. اما در ایمن بار بار های تحویلی به گونه ای در یک کامیون جای میگیرند که محل تحویل بسته ها بسیار به یکدیگر نزیدک باشند و زمان تحویل بار به حد اقل زمان ممکن کاهش یابد.
  • کنترل کمتر بر روی حمل و نقل: در روش ترانزیت، شما کنترل کمتری بر روی زمان حرکت، مسیر و نحوه ی بارگیری و تخلیه ی کالا دارید.
  • ریسک آسیب دیدگی بیشتر: به دلیل جابجایی و تخلیه ی چندین بار محموله در طول مسیر، احتمال آسیب دیدگی کالا در روش ترانزیت بیشتر است. اما با بسته بندی مناسب کالا میتوان از این آسیب ها جلوگیری نمود.

بار فول تراک چیست؟

در حمل و نقل فول تراک، شما کل فضای یک کامیون یا تریلی را برای حمل کالای خود کرایه می کنید. به این ترتیب، کامیون به طور مستقیم از مبدا به مقصد حرکت می کند و هیچ توقف اضافی برای بارگیری یا تخلیه ی محموله های دیگر ندارد. این روش برای حمل محموله های بزرگ و حجیم که به فضای زیادی نیاز دارند و همچنین برای کالاهای حساس و فاسد شدنی که نیاز به حمل و نقل سریع و بدون توقف دارند، مناسب است.

مزایای بار فول تراک:

  • سرعت بالا: از آنجا که کامیون به طور مستقیم به مقصد حرکت می کند، زمان تحویل بار فول تراک به طور قابل توجهی کوتاه تر از بار ترانزیت است و بار شما در حداقل زمان ممکن به مقصد میرسد.
  • امنیت بالا: در روش فول تراک، کالای شما در طول مسیر به طور کامل داخل کامیون قرار دارد و جابجا یا تخلیه نمی شود، که این امر احتمال آسیب دیدگی را به حداقل می رساند.
  • کنترل بیشتر: شما کنترل کامل بر روی زمان حرکت، مسیر، نحوه ی بارگیری و تخلیه ی کالا را دارید. همچنین با خدمت کنترل بار از طریق gps که اولین بار توسط ایمن بار ارائه شده است میتوانید هر لحظه از مکان بار خود مطلع شوید.

معایب بار فول تراک:

  • هزینه بالا: به دلیل کرایه ی کل فضای کامیون، هزینه ی حمل و نقل بار فول تراک به طور قابل توجهی بیشتر از بار ترانزیت است. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر بار شما از نصف یک کامیون بیشتر باشد این نوع حمل بار برای شما به صرفه تر خواخد بود.
  • غیر اقتصادی برای محموله های کوچک: اگر حجم کالای شما کم باشد، کرایه ی کل کامیون در روش فول تراک غیراقتصادی خواهد بود.

 

جمع بندی :

به صورت کلی نمیتوان گفت کدام یک از لاین نوع حمل بار ها خوب یا کدامیک بد است زیرا هرکدام از این روش ها نسبت به نیاز افرادی که به کشور های دیگر بار ارسال میکنند خوب یا بد است. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا مشکلی در این زمینه دارید میتوانید در زیر همین مقاله پرسش های خود را مطرح کرده و یا اینکه با ایمن بار تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مطلب میخوانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد

درخواست حمل بار شما با موفقیت ثبت شده است و همکاران ما در حال پردازش و تعیین هزینه دقیق حمل بار شما هستند. لطفا صبور باشید تا همکاران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ایمن بار بزرگ ترین ارائه دهنده خدمات لجستیک و باربری در ایران